Chromagen Lens

Chromagen lens görme bozukluğuna sahip olan kişilerin ve okumada güçlük çeken kişilerin kullanımına sunulan bir lenstir. Bu lensler, piyasada bulunan sıradan lenslerden oldukça farklıdır ve direkt olarak insanların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Chromagen lenslerde özel bir sistem bulunmaktadır ve bu sistemde haploskopik filtreler kullanılmaktadır. Ayrıca, Chromagen lenslerin gözlük formları ve kontakt lens çeşitleri de bulunmaktadır. Bu lensler aynı zamanda renk körlüğü rahatsızlığına sahip olan kişilerce de kullanılmaktadır.

Piyasada satışı gerçekleştirilen ve renk körlüğü lensi olarak adlandırılan lensler Chromagen lens değildir. Bu sebeple, renk körlüğü rahatsızlığının giderilmesi amacıyla satın alınacak olan lenslerin tercihinde oldukça titiz davranılmalı ve alınacak olan lensin orijinal Chromagen lens olup olmadığına dikkat edilmelidir. Chromagen lensler, FDA onaylıdır ve renk körlüğü rahatsızlığının giderilmesinde etkili olan, üretimi gerçekleştirilen tek lenstir. Dolayısı ile bu lenslerin başarısı, kalitesi yüksektir; renk körü olanların yaşam kalitelerini direkt olarak yükseltmektedir.

Chromagen Lens Nasıl Çalışır?

Chromagen lens çeşitleri haploskopik özelliktedir. Bu lensler, dominant durumda olmayan ve göze giden her rengin seviyesini değiştirmekte; böylelikle renklerin kolaylıkla algılanmasına ve ayırt edilmesine imkan tanımaktadır. Dolayısı ile Chromagen lensler ile bakılan renkler, daha parlak ve daha canlı bir şekilde kişilerce görülebilir hale gelmektedir.

Görme bozukluğu ve renk körlüğü hastalığı bulunan kişilerin Chromagen lens almadan önce iyi bir tercih yapması gerekmektedir. Bu lensleri satın almadan önce, satın alınacak ürünün gerçek ve orijinal olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için de, bu lensler tanıdık, bilindik ve güvenilir yerlerden temin edilmelidir. Chromagen lensler mümkün olduğunca güvenilir yerlerden alınmalıdır ve bununla birlikte kesinlikle öncelikle test edilerek alınmalıdır. Kişilerin, kendilerine en uygun olan lensi alabilmesi için test etmesi gerekmektedir. Çünkü renk körlüğü rahatsızlığı, herkeste aynı şekilde yaşanmamakta ve renk körlüğünün derecesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu sebeple Chromagen lens veya gözlük alırken değişik renklere sahip olan filtreler aracılığı ile test yapılmalıdır. Lenslerin test edilmesi işlemi mümkünse bir uzman aracılığı ile gerçekleştirilmelidir. Ve test işlemleri ortalama olarak 1 saat kadar sürmektedir. Bu 1 saat sonunda kişiler, kendisi için en uygun olan Chromagen lensi keşfetmektedir. Renk körlüğü bulunan ya da görme bozukluğu olan hastalara en uygun filtrenin bulunması söz konusu olduğunda 25 farklı seçenek arasından tercih işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Renk körlüğü ya da görme bozukluğu bulunan kişilerin Chromagen lens alabilmesi için kontakt lens reçetesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca bu lensler herkes tarafından kullanıma açık değildir. Çünkü bu lenslerin kullanılabilmesi için kişilerin kornealarının yüzeyinde herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekmekte ve kişilerin lens kullanımına engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunun bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin göz doktorlarından izin alması gerekmektedir. Lens kullanımı için herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler Chromagen lens kullanabilmektedir.

Chromagen Lens Kullanımı ve Bakımı

Chromagen lens çeşitleri kontakt lens özelliği taşımaktadır ve kullanımları oldukça basit, kolay ve rahattır. Bu lensler istenilen renklerde ve kişiye özel olarak tasarlanabilmektedir. Chromagen lenslerin bakımının, piyasada bulunan diğer lenslerden farklı olabilecek herhangi bir yönü bulunmamaktadır. Dolayısı ile sıradan lenslere nasıl bakım yapılıyor ise bu lenslere de aynı şekilde bakım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yani, Chromagen lensler de kontakt lens solüsyonları ile temizlenmekte ve devamlı kullanım söz konusu olduğunda yılda bir kez yenilenmektedir.

Chromagen lensler, kişilerin renk algılarını kuvvetlendirmekte, tonların daha iyi bir şekilde ayırt edilmesini sağlamakta ve hayat kalitesinin yükseltilmesini sağlamaktadır.