RENK KÖRLÜĞÜ LENSİ

Renk körlüğü lensi kromojen (chromagen), renk körlüğü hastalığından muzdarip olan kişiler için özel üretilmiş, kişinin günlük hayattaki kalite ve performansını arttırmakamacı güden bir renk körlüğü lensi olarak karşımıza çıkmaktadır.Renk körlüğü hastalığına sahip kişilerin takriben en az engellendiği 16 meslek grubu olduğuna saptanmıştır. Bu lensler meslek gruplarında kişilere yardımcı olabilmiş bulunmaktadır.

Henüz renk körlüğünün kesin bir tedavisi olmadığından dolayı çeşitli malzemelerle bu kişilerin hastalıklarının ilerlememesi ve en azından hastalığın zayıflaması için çeşitli metotlar üretilmektedir. Lensin diğer lenslere oranla yapımının çok daha detaylı, özenli ve maliyetli olduğu buna bağlı olarak renk, kontrast ve duyarlılık gibi pek çok görme keskinliği sağlandığı belirtilmektedir.

Renk Körlüğü Lensinin Avantajları

Bu lensi kullanan kişilerin renk algıları gelişerek güçlenmektedir. Renkler parlak görülür ve daha belirgin hale getirilmektedir. Renk tonları birbirinden farklı görülerek, olması gereken biçimde kullanıcıyı mutlu etmektedir. Renk körlüğü gözlüğüne oranlakullanımı ve taşıması daha rahat olmaktadır.

Kişinin kendine olan özgüveni yerine gelip yemek ve gıdaların renklerini ayırt edip buna göre hareket etmesini sağlamaktadır.Henüz tedavisi kesin geliştirilmemiş renk körlüğü hastalığı,renk körlüğü lensi ile yüzde 97.5 oranında görme kalitesi kat etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca gözlüğün açabildiği,burun kemerinde yamukluk veyagöz çevresinde yara durumunu önleyip kişiye rahat ve başarılı bir tedavi yöntemi olarak gelmektedir.

Renk Körlüğü Lensi Kullanımı

Kullanımı tercih edilen kullanıcılar tarafından oldukça kolay ve zararsız olarak kayıtlara geçmiş bulunmaktadır. Renk körlüğü lensi kullanımı için yaş sınırı olarak 7 yaşından küçük olunmaması gerektiği yönünde uzmanlar tarafından görüşler belirtilmektedir. Klinik çalışmalar ve buna bağlı deneyler pek çok göz tedavisine oranla en güvenilir yolun kontakt lens olduğunu ispatlanmıştır. Renk körlüğü lensleri hastayıiyileştirmez fakat renklerin tonlarını birbirinden ayırt etmek için tasarlanmış bulunmaktadır. Kişiye uygun olan lensi bulup aktarmak için çeşitli renklerdeki filtrelerle teste tabii tutumu yapılmaktadır. Buna göre kişi 25 çeşit lensi dener ya da gözlük seçebilmek imkanına da sahip bulunmaktadır. Bu lensler kişiye özel olarak da yapılabilmektedir.

Lensin bakımı için gerekli olan özel lens solüsyonu tercih edilmektedir. Daha sağlıklı bir lens kullanımı için renk körlüğü lensi bulunan kişilerin bu lenslerini,yılda bir değiştirmesi gerekmektedir. Kişi lensle uyumamalı veya sauna, ocak başı gibi yerlerde bulunmaması gerekmektedir. Bu lenslerle havuza ya da denize girilmemesi gerekmektedir. Kişinin gözüne en iyi ve en uygun olan lens korneayı iyi sarmış durumda bulunmaktadır. Gevşek renk körlüğü lensleri kişinin gözünden aşırı hareket edip kaçabilmektedir. Lens kenarları kıvrılabilir ve göz çeperine zarar verebilmektedir. Bunun için kişinin göz ebatlarına uygun lense sahip olması oldukça önemli ve hassas bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.