Renk Körlüğü Lensi

Renk körlüğü lensi, çeşitli nedenlerle renk körlüğü hastalığına sahip olan kişilerin kullanması için özel olarak üretilmiş olan lenslerdir. Bu lensler, yalnızca görme bozukluğu ve renk körlüğü hastalığına sahip olan kişiler tarafından kullanılmaktadır ve bu kişilerin görme problemlerini en aza indirerek yaşam kalitesinin yükseltilmesine etki etmektedir.

Renk körlüğü hastalığı, insanlarda doğumla birlikte bulunabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. Doğuştan renk körü olan insanların bu hastalığa yakalanma nedeni; aile geçmişinde bu hastalığın bulunmasıdır. Yani renk körlüğü hastalığı, genetik geçişle gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Doğuştan var olabilen bu hastalık sonradan da gelişebilmektedir. İlerleyen yaşa yani yaşlılığa bağlı olarak görme sinirlerinin yıpranması ile birlikte renk körlüğü problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile bu lensler, doğuştan renk körü olan ve sonradan renk körü olan kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Renk körlüğü hastalığı, dünya genelinde kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bu nedenle renk körlüğü lensleri erkekler tarafından daha çok satın alınmaktadır.

Renk körlüğü lensi numarasız lenslerdir fakat gerekli durumlarda bu lensler numaralı hale getirilebilmekte; kullanıcılara özel olarak tasarlanabilmektedir. Bu lenslerin başarı oranı oldukça yüksektir ve bu nedenle renk körü olan insanlar bu lenslere rağbet etmektedir.

Renk Körlüğü Lensleri Nasıl Çalışır?

Renk körlüğü lensi haploskopik özellikte üretilen lenslerdir ve bu lensler renklerin seviyesini dominant olan ve dominant olmayan göze göre değiştirmekte; renklerin ayırt edilerek algılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu lensler sayesinde renk körü olan insanlar kolaylıkla renklerin ayrımını yapabilmekte ve normal gözleri ile ayırt edemedikleri rengi artık ayırt edebilir hale gelmektedirler.

Renk körlüğü lenslerinin görme bozukluğu ve renk körlüğü sorunu yaşayan kişilere sağladığı yararlar şunlardır:

  • Renklerin tonları arasındaki ayrımın yapılmasını sağlar

  • Renkler, normal gözle görüldüğünden daha parlak ve canlı hale gelir

  • Renklerin algılanması güçlenir

  • Renklerin isimlendirilmesi sağlanır

  • Renk körlüğüne bağlı olarak trafikte yaşanan sorunların önüne geçilir

  • Görme testlerindeki başarı oranı arttırılır

Renk Körlüğü Lensi Nasıl Tercih Edilir?

Renk körlüğü hastalığına sahip olan kişiler, renk körlüğünü giderici özellikteki lenslerden satın almadan önce, alacakları ürünün orijinal olmasına dikkat etmelidir. Çünkü piyasada, renk körlüğü lensi olarak adlandırılan fakat renk körlüğüne etki etmeyen pek çok lens markası bulunmaktadır. Bu sebeple öncelikle renk körlüğü hastalığına sahip olan kişiler ürünün orijinal olup olmadığından emin olmalıdır. Ürünlerin orijinal olduğundan emin olunduktan sonra kişiler, kendilerine en uygun renk körlüğü lensi için deneme yani test yaptırmalıdır.

Renk körü olan her hastanın renk körlüğü rahatsızlığının seviyesi ve şiddeti bir değildir. Bu sebeple, kullanılacak olan lensler de standart formlarda değil; kişiye özel formlarda üretilmektedir. Bu sebeple, renk körlüğü lensi almadan önce en uygun lensin bulunması için test yaptırılmalıdır. Denenecek olan lensler içerisindeki kişiye en uygun olan lens, bir uzman tarafından belirlenmelidir ve uygun lensin belirlenmesinden sonra satın alma işlemi yapılmalıdır.

Renk körlüğü rahatsızlığına sahip olan kişilerin, renk körlüğü lensi kullanabilmesi için gözlerinde başka herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması gerekmektedir. Yani renk körü olan kişilerin öncelikle göz doktorlarından lens kullanımı için izin alması gerekmektedir. Lens kullanımına engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığın söz konusu olduğu durumlarda, renk körlüğü lensleri de maalesef kullanılamamaktadır.

Renk körlüğü lensleri, piyasada bulunan sıradan lensler ile aynı şekilde korunmaktadır ve bakımları aynı sıradan lensler gibi yapılmaktadır. Dolayısı ile renk körlüğü lenslerinin bakımları da oldukça basittir, herhangi bir zorluğu ya da ek bir masrafı bulunmamaktadır.