Göz problemleri arasında yapılan araştırmalara göre en popüler olan hastalıklar arasında renk körlüğü bulunuyor. Kırmızı, yeşil ve mavi renklerde karıştırma durumu yaşandığı gibi hastalığın şiddetine bağlı olarak diğer renklerde de sorunun görülebilmesi söz konusu olmaktadır. Renk körlüğü çocukluk yaşlarından itibaren ortaya çıkabileceği gibi en çok ergenlik döneminde kendisini hissettirmeye başlamaktadır. Temel olarak genetik aktarımla nesilden nesle aktarılır. Taşıyıcı bireylerin çocuklarının renk körü olma olasılıkları her zaman mevcuttur. Renk körlüğünde, gözün standart olarak dış çevredeki renkleri algılama durumu değişkenlik göstermektedir. Algılamanın yapılırken sağlıklı bir gözün gördüğü şekilde değil, renklerden gelen dalga boylarında farklılıklar görülmektedir.

Renk Körlüğü Sonradan Oluşan Bir Göz Hastalığı mıdır?

Renk körlüğü kalıtımsal yolla aktarılan göz hastalıkları arasında yer almaktadır. Sonradan oluşumu göz retinasında veya beyinde yaşanan hasarlara bağlı olarak görülür. Renk körlüğü için uygun durumların bulunmaması durumunda oluşması söz konusu değildir. Genetik aktarımla var olan renk körlüğü, ortaya çıkma dönemleri itibariyle değişkenlik gösterebilmektedir. Yaş grubuna göre varlığını göstermesi ayırt edici bir durum olmaz. Şiddeti hafif ya da ağır olarak değerlendirilebilir özelliktedir. En bilinen göz hastalıkları arasında bulunan renk körlüğü, doğru doktor tedavisi sayesinde uzun vadeli olarak çözüme kavuşturulabilir. Hastalar için öncelikli olarak teşhisin koyularak renk körlüğü yaşanıp yaşanmadığı hakkında bilgi sahibi olmak önem arz eder.

Renk Körlüğü için Lens Kullanımı İşe Yarar mı?

Lens kullanımı renk körlüğü için en ideal tedavilerden birisidir. Göze gelen ışıklarda dalga boyu düzenlemelerinin başarılı şekilde yapılabilmesi ayrıcalığını elde edebilme olanağını sağlayan lens kullanımıyla birlikte beklentilerin karşılanması söz konusu olur. Renklerin algılanmasında mevcut olan sorun aktif lens kullanımı yardımıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Renk körü hastalığına sahip olan bireylere yönelik olarak geliştirilen chromagen adındaki lens tipi çoğunlukla tercih edilen seçenek oluyor. Renk körlüğü sorunu yaşayan herkesin kolaylıkla kullanabileceği ve aynı zamanda rahat yapıdadır.